PILOT GRADOVI UKLJUČENI U ISTRAŽIVANJE:

 


Valencia, Španjolska

Rotterdam, Nizozemska

Rijeka, Hrvatska



Zadatak MEDRI istraživačkog tima pri Katedri za socijalnu medicinu i epidemiologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, kao voditelja WP4 radnog paketa, je koordinacija tri pilot grada (Rijeka, Rotterdam i Valencia)  u procesu pripreme i provedbe implementacijske faze projekta.

Aktivnosti u WP4 radnom paketu podijeljene su u dva glavna dijela. Prvi dio čine pripremne aktivnosti tijekom kojih će pilot gradovi zatražiti etička odobrenja za provedbu intervencija, zatim stupiti u kontakt s dionicima na lokalnoj razini s ciljem osnivanja Local Alliance-a čiji će cilj biti kontinuirana podrška provedbi intervencija te organizacija i provedba treninga za zdravstvene profesionalce i ostale uključene dionike u svrhu stjecanja vještina u korištenju digitalnog rješenja tijekom kasnije intervencijske faze projekta. Na temelju rezultata o povezanosti između funkcionalnih karakteristika urbanog okoliša, uzročnih veza koje utječu na tu povezanost i kodizajn aktivnosti tijekom kojih će biti definiran međusobni odnos ciljne populacije s njihovim urbanim okruženjem, MEDRI tim, zajedno s tehničkim partnerima, pružit će temeljni okvir za provedbu kognitivno-bihevioralnog modela zajedno s praktičnim smjernicama za njegovu prilagodbu u svakom pilot gradu. Na taj će način pilot gradovi implementirati model kognitivno-bihevioralne intervencije podržan Wakamola digitalnim rješenjem (razvit će ga UPV) prema rezultatima dobivenim u WP2 i WP3 radnim paketima (koje vode UVEG, odnosno BAX). Dakle, svaki partner (FISABIO, MEDRI, EMC), odnosno pilot grad (Valencia, Rijeka, Rotterdam) će definirati plan provedbe koji će se provesti prema karakteristikama urbanog okoliša i socio-zdravstvenim potrebama ciljne populacije.

Tijekom devet mjeseci, koliko će trajati druga, odnosno intervencijska faza, MEDRI tim će koordinirati aktivnosti uključivanja ranjivih populacija u riziku od razvoja nezaraznih bolesti ili oboljelih od nezaraznih bolesti, s posebnim naglaskom na dijabetes i kardiovaskularne bolesti, te će pratiti fazu intervencije u svakom pilot gradu. Štoviše, MEDRI će biti odgovoran za koordinaciju aktivnosti za ispravno prikupljanje podataka. Faza intervencije uključivat će sljedeće korake:

1.  Provedba longitudinalne studije temeljene na modelu promjene ponašanja u kojoj će sudjelovati ukupno 300 ispitanika po pilot gradu; od toga 150 ispitanika u intervencijskoj fazi, a drugih 150 ispitanika će činiti kontrolnu skupinu ispitanika.

 

2.  Instalacija Wakamola chatbota na pametne telefone sudionika intervencijske faze. Wakamola je digitalno rješenje koje će se koristiti kao jedan od alata kognitivno-bihevioralnog modela promjene ponašanja u svrhu promicanja zdravih životnih stilova i pružanja podrške građanima u korištenju urbanog okruženja.