Fokus znanstvenog istraživanja jest usmjeren ka kroničnim nezaraznim bolestima (KNB), posebno dijabetesu i kardiovaskularnim bolesti (KVB), koje su vodeći uzroci morbiditeta i mortaliteta diljem svijeta. KVB odgovorne su za više smrtnih slučajeva nego bilo koja druga bolest s procijenjenih 17,9 milijuna smrti u 2019. godini, od čega je  dijabetes odgovoran za 1,5 milijuna smrti godišnje. KNB imaju veći utjecaj na osjetljive skupine društva.

Povećana prevalencija među navedenom populacijom povezana je s nizom društvenih i okolišnih čimbenika, stilovima života i  utjecajem bihevioralnih faktora. Populacijske skupine s niskom razinom prihoda, poput migranata ili etničkih manjina, još uvijek su nedovoljno obuhvaćene i zaštićene u sustavu zdravstvene skrbi. Postojeća zdravstvena skrb  osjetljivih populacijskih skupina karakterizirana je nedostatkom preventivnih mjera kao i kvalitetnih usluga u liječenju KNB. Uslijed navedenog, cilj projekta HORUS usmjeren je na KNB, prvenstveno dijabetes i KVB, osjetljivih populacijskih skupina koje žive u urbanim sredinama.

Projekt HORUS ima dva cilja: (1) Analizirati i istražiti poveznicu između funkcionalnih karakteristika urbanog okoliša i prevalencije rizičnih ponašanja za razvoj KNB kroz integriran, sveobuhvatan i multidimenzionalni pristup. Fokus će biti i na postojećim urbanim rješenjima koja mijenjaju fizičko-socijalne i funkcionalne karakteristike okoliša i time značajno utječu na prevalenciju rizičnih ponašanja te u konačnici, na ishode KNB-a. (2) Razviti i provesti intervencije u tri europske zemlje – Španjolska, Hrvatska i Nizozemska – u svrhu promicanja promjene ponašanja ka zdravijim životnim stilovima i posljedičnog osnaživanja osjetljivih populacijskih skupina te pružanje podrške građanima u korištenju urbanog okruženja, istovremeno smanjujući incidenciju rizičnih ponašanja za nastanak KNB-a, osobito onih povezanih s dijabetesom i KVB.