Katedra za socijalnu medicinu i epidemiologiju djeluje u sklopu Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci od njegovog osnutka 1955. godine. U početku je nosila naziv Katedra za higijenu i socijalnu medicinu i izvodila je nastavu iz samo jednog kolegija, s nastavnicima koji su povremeno dolazili iz Zagreba. Godine 1961. na Katedri je zaposlen i prvi stalni nastavnik, a iste je godine za pročelnika izabran prof.dr. Hinko Emili. Katedra je od osnutka promijenila naziv u Katedra za higijenu, epidemiologiju i javno zdravstvo, potom u Katedra za socijalnu medicinu i zdravstvenu ekologiju, dok danas nosi naziv Katedra za socijalnu medicinu i epidemiologiju. Godine 1973. za pročelnika Katedre izabran je prof.dr. Kajetan Blečić, a 1983. prof.dr. Anto Jonjić koji je tu dužnost obnašao do umirovljenja 2007. godine. Iste je godine na mjesto pročelnika izabran prof.dr. Tomislav Rukavina koji tu dužnost obnaša i danas. S godinama se u okviru Katedre izvodila nastava iz sve većeg broja kolegija, a u rad Katedre se uključio sve veći broj nastavnika i suradnika. Teorijska i praktična nastava se, osim na samom Fakultetu, izvodila i u tadašnjem Zavodu za zaštitu zdravlja Rijeka, današnji Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ, u laboratorijima, kabinetima, dispanzerima i ambulantama, te u Domu zdravlja Rijeka, Labin i Pazin. Katedra je danas nositelj obrazovanja iz preventivne skupine kolegija za sve profile zdravstvenih djelatnika koji se školuju na Medicinskom fakultetu. Razvojna vizija Katedre je da svojim kadrovskim potencijalom nastoji kontinuirano unaprjeđivati nastavni proces, a stručnim i znanstvenim aktivnostima bude ukorak sa suvremenim trendovima iz šireg područja javnog zdravstva.
Djelatnici Katedre za socijalnu medicinu i epidemiologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci 17.5.2022. godine obilježili su Svjetski dan hipertenzije mjerenjem arterijskog tlaka i glukoze u krvi zaposlenicima Fakulteta u novootvorenom Javnozdravstvenom laboratoriju. Otvaranjem Javnozdravstvenog laboratorija studenti Medicinskog fakulteta dobit će priliku stjecanja praktičnih znanja i vještina u mjerenju krvnog tlaka, glukoze u krvi, EKG-a, spirometrije, antropomerijskih mjerenja te komunikacijskih vještina.
Laboratorij će služiti zainteresiranim građanima za mjerenja krvnog tlaka, glukoze u krvi, EKG-a, spirometrije, antropomerijskih
mjerenja.
Oprema laboratorija će se povećati uz pomoć partnera Hrvatske lige za hipertenziju u okviru projekta Lov na tihog ubojicu.
Osim nastavnog i stručnog djelovanja laboratorija, laboratorij je mjesto provođenja i znanstvenoistraživačkog rada u okviru projekta ValueCare (H2020), Lov na tihog ubojicu, HORUS, ali i mnogih drugih u koja su uključeni djelatnici Katedre za socijalnu medcinu i epidemiologiju. Na ovaj način Medicinski fakultet i djelatnici Katedre za socijalnu medicinu i epidemiologiju putem za zajednicu otvorenog Javnozdravstvenog laboratorija povezuju i podupiru lokalnu zajednicu u unaprjeđenju zdravlja i prevenciji bolesti.
ZNANSTVENO-ISTRAŽIVAČKI TIM HORUS PROJEKTA NA MEDICINSKOM FAKULTETU U RIJECI
Prof. dr. sc. Tomislav Rukavina, dr. med.
Prof. dr. sc. Vanja Vasiljev, dipl. sanit. ing. - voditeljica WP4-PILOTS
Izv. prof. dr. sc. Lovorka Bilajac, dipl. sanit. ing.
Prof. dr. sc. Zlatko Trobonjača, dr. med.
Izv. prof. dr. sc. Sven Maričić
Doc. dr. sc. Darko Roviš, prof. soc. ped.
Dr. sc. Denis Juraga, mag. sanit. ing.
Mihaela Marinović Glavić, mag. sanit. ing.
Administrator projekta i web: Ivana Godnič
Projekt je u potpunosti financiran sredstvima Europske Unije--Obzor program Istraživanje i inovacije, ugovor broj 101136516.
Sadržaj stranica isključivo su stavovi autora, te su njegova/njezina odgovornost i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili Europske komisije, te se odriču bilo kakve odgovornosti glede korištenja informacija koje sadrže
You can do it, too! Sign up for free now at https://www.jimdo.com